Bieżąca SONDA: Co sądzisz o grze Wasteland 2?
KONKURSY PATRONUJEMY KOMERCHA
Szukaj>> | Archiwum >>
21 maja 2018
Pyrkon 2018 - relacja pod kątem postapo - 13:27 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Pyrkon 2018 - relacja pod kątem postapo'
W dniach 18-20 maja 2018 w Poznaniu odbyła się już dziewiętnasta edycja festiwalu fantastyki Pyrkon i jednocześnie piąta, w której brałem udział. Jest to wydarzenie przeznaczone dla fanów fantastyki wszelkiego rodzaju. Science fiction, fantasy, cyberpunk, webkomiksy, manga/anime, seriale aktorskie i animowane, literatura, gry, ale również nauka. Pośród tego wszystkiego oczywiście postapokalipsa - duże ilości naraz apokalipsy. W tym roku wyjątkowo byłem tylko przez jeden dzień - ale i tak zobaczyłem całkiem sporo.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

03 maja 2018
Avengers: Wojna bez granic - recenzja - 0:38 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Avengers: Wojna bez granic - recenzja'
Avengers: Wojna bez granic może być najbardziej ambitnym produktem Marvel Studios. Ogromny budżet, i kryjąca się za nim równie ogromna idea - żeby sprowadzić cały panteon bohaterów MCU do jednego filmu, i rzucić ich do walki przeciwko prawdziwie wszechmocnej postaci. Ukoronowanie i kumulacja ostatnich dziesięciu lat filmów Marvela. Jaki jest efekt końcowy? Dowiecie się w recenzji.

Uwaga: są tu spoilery, więc czytacie na własną odpowiedzialność.

Nie rozumiałem i nie zrozumiem miłości, jaką fani darzą dwie pierwsze odsłony Avengers. Może chodzi o moją chroniczną nienawiść do zdolności artystycznych Jossa Whedona, który po prostu nie umie nadać filmowi jednolitego tonu, ani stworzyć spójnych postaci. Stąd też kiedy na stołek reżyserski Infinity War wskoczyli bracia Anthony i Joe Russo, poczułem niemałą ulgę i zacząłem dopiero oczekiwać premiery. Po moim pierwszym imaxowym seansie powiem Wam tyle - jest znakomicie. A może raczej - jest znakomicie, ALE...

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

17 kwietnia 2018
Nowe oblicze świata Metra - 13:44 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Nowe oblicze świata Metra'
Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

Piter. Wojna, książka Szymuna Wroczka dająca początek nowej serii Uniwersum Metro 2035, ukaże się w środę 18 kwietnia 2018 roku nakładem wydawnictwa Insignis.

Trzecia wojna światowa starła ludzkość z powierzchni Ziemi. Planeta opustoszała. Całe miasta obróciły się w proch i pył... Oto początek kultowej serii Uniwersum Metro 2033. Jej twórcą jest Dmitrij Głuchowski, autor trzech książek osadzonych w tym niezwykłym świecie – świecie, który zawładnął wyobraźnią milionów czytelników. Od dziewięciu lat Dmitrij Głuchowski zaprasza do swojego projektu pisarzy z całego świata. Autorzy z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Polski, Anglii i Włoch przekształcili „mapę Ziemi z postnuklearnej pustyni w migoczącą płomykami ludzkich dusz żywą tkankę”.

Odwiedź nową stronę Wydawnictwa Insignis dotyczącą książek ze świata Metra Dmitrija Głuchowskiego - www.metro2033.pl.

W 2016 roku w Polsce ukazała się trzecia część trylogii Głuchowskiego, Metro 2035, i… wywróciła uniwersum do góry nogami. Okazała się łącznikiem między światem Metra 2033, opisującym życie po apokalipsie, a rodzącym się światem, w którym pojawia się nadzieja, na ponowny – zapewne ostatni – zryw pragnącej zmartwychwstać ludzkości. Nadchodzi Uniwersum Metro 2035!

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

13 kwietnia 2018
Festiwal Cytadela 2018 - ostatnie dni przedsprzedaży karnetów - 0:57 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Festiwal Cytadela' 2018 - ostatnie dni przedsprzedaży karnetów'
Informacja prasowa od organizatorów Festiwalu Fantastyki Cytadela.

Tylko do 23 marca do 23:59 macie czas na zakup 3-dniowych karnetów na Cytadelę w cenach:

- 45zł karnet normalny,
- 30 zł karnet ulgowy (między 10 a 18 rokiem życia oraz osoby niepełnosprawne),
- 100 zł karnet rodzinny (2 osoby dorosłe + 1 do 3 dzieci).

Dzieci do 10 roku życia wchodzą za darmo, ale muszą przebywać pod opieką dorosłych.

Ilustracja do nowiny 'Festiwal Cytadela 2018 - ostatnie dni przedsprzedaży karnetów'


KARNET obejmuje 3 dni festiwalu, koncerty, punkty programu, nocleg w sleepromie zlokalizowanym najbliżej imprezy lub pole namiotowe. Ilość miejsc noclegowych jest ograniczona i przysługuje w pierwszej kolejności osobom z biletami kupionymi w przedsprzedaży!

www.festiwalcytadela.pl/kup-bilet/

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

12 kwietnia 2018
Dave Hutchinson - 'Europa jesienią' - zapowiedź - 23:33 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Dave Hutchinson - 'Europa jesienią' - zapowiedź'
17 kwietnia br. premierę będzie miała powieść Dave'a Hutchinsona Europa jesienią, będąca pierwszą częścią cyklu "Pęknięta Europa".

Zjednoczona Europa należy już do przeszłości. W następstwie kryzysów gospodarczych i niszczycielskiej pandemii rozsypała się jak puzzle i wciąż się dzieli. Powstają coraz mniejsze państwa i quasi-państewka. Niepodległość ogłaszają nawet linie kolejowe, rezerwaty przyrody i statki wycieczkowe.

W tym raju szpiegów i przemytników swego miejsca na ziemi szuka Rudi, kucharz z krakowskiej restauracji. Zwerbowany przez tajemniczą organizację odbywa szkolenie wywiadowcze i wkrótce zostaje jej tajnym kurierem. Krąży po kontynencie, wymykając się jawnym oraz tajnym służbom, i z zadania na zadanie zaczyna sobie uświadamiać, że za spiskami i kontrspiskami, w których uczestniczy, za sporami, które toczą kraje Europy, mogą stać postaci z zupełnie innej rzeczywistości…

W skład cyklu "Pęknięta Europa" wchodzą następujące powieści:
- Europa jesienią,
- Europa o północy,
- Europa w zimie.

-----

Informacja o autorze

Dave Hutchinson urodził się 1960 r. w Sheffield. Studiował amerykanistykę na University of Nottingham. Przez 25 lat pracował jako dziennikarz. Autor czterech powieści i licznych zbiorów opowiadań.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

05 kwietnia 2018
Metal Gear Survive - recenzja - 0:03 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Metal Gear Survive - recenzja'
Metal Gear Survive narobił sobie wrogów zanim w ogóle ujrzał światło dzienne. Kontrowersje wokół Konami, wokół traktowania Hideo Kojimy, wokół anulowania projektu P.T. vel Silent Hills - wszystko to bardzo skutecznie zniszczyło i tak już nadszarpnięty PR japońskiego wydawcy. Kiedy więc został zapowiedziany survivalowy spin-off flagowej i kultowej serii - niewielu było chętnych, zainteresowanych, czy przychylnych temu pomysłowi.

Sama gra jednak zasługuje na głębszą analizę - częściowo właśnie przez niezdrową atmosferę, jaka wokół niej narosła. Zapraszam Was do odłożenia wideł oraz pochodni, i przeczytania mojej recenzji najnowszego produktu z serii Metal Gear.

Metal Gear Solid nigdy moim "złotym cielcem" nie był. Mam bardzo miłe wspomnienia związane z pierwszą odsłoną i bawiłem się niesamowicie dobrze przy piątej - The Phantom Pain. Reszta serii albo mnie zirytowała, albo znudziła, stąd też nigdy nie umiałem zrozumieć fenomenu, jakim te gry cieszą się wśród fanów. Co natomiast mogę zrozumieć, to fakt, że wydawca serii - Konami - w przeciągu ostatnich lat dokonało kilku bardzo złych ruchów, z których nigdy nie będą w stanie się w pełni odgrzebać. Każdy z Was, w mniejszym czy większym stopniu - słyszał pewnie chociaż część z tej "dramy", nie będę jej więc opisywał z każdym żenującym detalem. Dość powiedzieć, że jedna z bardzo niewielu osób w świecie gier komputerowych które darzę autentycznym szacunkiem - Hideo Kojima, autor serii Metal Gear - została poniżona i zdegradowana przez Konami za to, że zrobiła doskonałą grę Stealth Action. Potem Hideo został zwolniony, jednak chyba to było najlepsze co mogło mu się trafić - bo od razu wskoczył pod ciepłe skrzydła Sony i obecnie pracuje wraz z Guillermo del Toro nad Death Stranding.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

02 kwietnia 2018
Aktualizacja wielkanocna [04/2018] - 20:11 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Aktualizacja wielkanocna [04/2018]'
Na święta Wielkiejnocy dochodzi na Trzynastym Schronie do pewnej przemiany. Otóż nasz piesek-niewiadomowsumieco-kotek - czyli Schronek - wypuszcza długie uszy, skraca sobie ogonek, a jego pełna ostrych zębisk paszcza, zmienia się żujący zgryz z dwoma siekaczami. Tak, Schronek staje się na ten czas wielkanocnym Zajączkiem.

Po co - ktoś się zapyta?

A no po to, by wszystkim grzecznym dzieciom przynieść małe upominki. Czyli obszerną garść postapszych materiałów, w postaci schronowej aktualizacji 😄

Zajrzyjmy więc do zajączkowo-schronkowego koszyczka... 🐇

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

30 marca 2018
Ostatnia bajka o Ziemi - sukces zbiórki - 1:37 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Ostatnia bajka o Ziemi - sukces zbiórki'
!!! Słychać dźwięki werbli !!!

Tak, udało się! Niniejszym można ogłosić, że internetowa zbiórka na rzecz produkcji polskiego krótkometrażowego filmu postapokaliptycznego Ostatnia bajka o Ziemi została zakończona sukcesem!

!!! Słychać fanfary !!!

Zakładanym celem było zebranie kwoty w wysokości 10 000 zł. Suma ta miała zapewnić zaplanowanie strategii festiwalowej, promocję i dystrybucję filmu na festiwalach w Polsce oraz zagranicą. Gdyby uzyskana kwota osiągnęła wartość 11 000 zł to opracowana miała zostać identyfikacja graficzna Ostatniej bajki o Ziemi, w tym projekt plakatu oraz okładki BD/DVD. W przypadku zebrania 12 000 możliwe miało być wytłoczenie płyt DVD z filmem dla osób wspierających.

Tymczasem udało się zebrać 13 172 zł, przy 129 wspierających, w tym i oczywiście nas. Czekamy więc teraz na efekt końcowy.

Więcej:
Facebook projektu Ostatnia bajka o Ziemi

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

27 marca 2018
Pierwsza edycja gorzowskiego konwentu fantastyki 'Gorcon' już niebawem! - 22:04 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Pierwsza edycja gorzowskiego konwentu fantastyki 'Gorcon' już niebawem!'
Informacja prasowa od organizatorów Gorconu.

Impreza odbędzie się w 2 LO w dniach 7-8 kwietnia, a uczestnictwo w niej jest bezpłatne. W trakcie imprezy będzie można posłuchać ciekawych prelekcji, wziąć udział w sesjach RPG czy zwyczajnie spotkać się z fantastycznymi ludźmi. Wśród zaproszonych gości będą między innymi pisarze Michał Gołkowski i Krzysztof Haladyn. W ramach programu będzie można też wziąć udział w turniejach gier planszowych czy karcianych. Po więcej informacji można pisać na adres mailowy projektgorcon@gmail.com lub na wydarzeniu na Facebooku.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

21 marca 2018
Philip K. Dick's Electric Dreams - 15:16 - Rodrrik
Ilustracja do nowiny 'Philip K. Dick's Electric Dreams'
Philip K. Dick to jeden z najważniejszych pisarzy science fiction. Człowiek, który dał nam powieść Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?, dzięki którym powstał jeden z najważniejszych filmów w dziejach kina Łowca Androidów.

Jednak dorobek autora nie ograniczył się do stworzenia twarzowego dzieła całego szeroko pojętego cyberpunku. Prawdziwym geniuszem Dicka jest ilość jego filozoficznych rozważań. To pisarz, który w ciągu dwóch najbardziej aktywnych lat napisał 11 powieści i 60 opowiadań. Patrząc szerokim i obiektywnym okiem, można by uznać, że przy takiej ilości dzieł obcowanie z jego literaturą przypomina poszukiwanie pereł. Subiektywna, lecz o dziwo racjonalna i podparta dowodami prawda jest taka, że pereł tych szukać nie trzeba. Praktycznie każde jego dzieło jest warte uwagi. Na szczęście nie widzą tego tylko jego fani. Channel 4, który dał nam Black Mirror, uderzył znów w format serialu antologii. Tym razem w całości na dziełach Philip K. Dicka.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

20 marca 2018
Adam Magdoń - 'RzeczpostApokaliptyczna Polska' - recenzja - 22:07 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Adam Magdoń - 'RzeczpostApokaliptyczna Polska' - recenzja
„Za życia była to śliczna dziewczyna, lecz śmierć skrajnie ją oszpeciła”.

„ – Przestańcie już, głodny jestem! – warknął Azbest – Dajcie normalnie zjeść. Mnie tam wszystko jedno, czy to kurwa, krupnik, pomidorówka, czy kotlet z psa trzeciej kategorii, zmielony razem z buda i suka na dodatek. Byle żołądek napełnić, bo inaczej sił nie ma do roboty. Papusiajmy”. (podkreślenie: Squonk)

To dwa, aż dwa cytaty z powieści Adama Magdonia RzeczpostApokaliptyczna Polska. Nośny tytuł, zawierający ważne dla każdego Polaka treści (do tego związane z klimatami postapo, kojarzący się ze słynną Przenajświętsza Rzeczpospolita Jacka Piekary, może sugerować że kryje się za nim równie frapująca, a do tego kontrowersyjna treść. Tymczasem mówiąc w skrócie mamy do czynienia z nieudolnym sileniem się na pisarstwo, zwane publikowaniem subsydiowanym.

OK, pisać każdy może, a nawet powinien. Jednak w procesie wydawniczym jest coś takiego jak korekta, a przede wszystkim redakcja tekstu. W niniejszym przypadku całkowicie położona, co udowodnił redaktor Saladyn działający m.in. na stronie społecznościowej Saladyn, w obszernej recenzji tej powieści.

Jest to jedna z najgorszych, o ile nie najgorsza, książka jaką czytałem. Niezależnie od tego czy patrzy się na RzeczpostApokaliptyczną Polską jako na całość, czy też rozbiera na czynniki pierwsze – wszystko tutaj jest po prostu złe. Nie znajduję ani jednego powodu, dla którego warto sięgnąć po książkę.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Festiwal Cytadela' 2018 - przedsprzedaż karnetów - 0:49 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Festiwal Cytadela' 2018 - przedsprzedaż karnetów'
Informacja prasowa od organizatorów Festiwalu Fantastyki Cytadela.

Tylko do 23 marca do 23:59 macie czas na zakup 3-dniowych karnetów na Cytadelę w cenach:

- 45zł karnet normalny,
- 30 zł karnet ulgowy (między 10 a 18 rokiem życia oraz osoby niepełnosprawne),
- 100 zł karnet rodzinny (2 osoby dorosłe + 1 do 3 dzieci).

Dzieci do 10 roku życia wchodzą za darmo, ale muszą przebywać pod opieką dorosłych.

KARNET obejmuje 3 dni festiwalu, koncerty, punkty programu, nocleg w sleepromie zlokalizowanym najbliżej imprezy lub pole namiotowe. Ilość miejsc noclegowych jest ograniczona i przysługuje w pierwszej kolejności osobom z biletami kupionymi w przedsprzedaży!

www.festiwalcytadela.pl/kup-bilet/

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

17 marca 2018
X-COM: Terror from the Deep - recenzja - 0:51 - Stary Wujek
Ilustracja do nowiny ''X-COM: Terror from the Deep - recenzja
Wiem, że chcielibyście zostać Bohaterami. Marzycie o tym, nie przyznając się do tego. Ja też o tym marzyłem. Kiedy byłem nastolatkiem, okrutny los umożliwił mi to. Naszą planetę najechali Obcy z Kosmosu...

A kiedy wydawało mi się, że już ich pokonałem, pradawne zło, wyszło z najgłębszych, podmorskich obszarów. I oto stanąłem do walki z Terrorem z Głębin, którego przywódca - Cthulhu, czekał eony, aby w końcu opanować Ziemię. Wraz z żołnierzami X-Comu, tysiącami podobnych do mnie, zwykłych nastolatków, walczyłem dzielnie i mogłem poczuć się Bohaterem. Teraz czas na Ciebie!

Jakże niemożebnie nienawidziłem zdjęć z dwóch gier serii X-COM, które widziałem w magazynie Secret Service. Nie podchodziłem do tej gry tylko ze względu na nie. Przerażał mnie widok skomplikowanej bazy Ziemian. Te cholerne kwadraciki – poplątanie z pomieszaniem. Wydawało mi się, że gra jest ogromnie trudna i przez to zupełnie nieciekawa. Myślałem, że gdybym zagrał w ten tytuł, to nigdy nie opanowałbym rozgrywki...

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

14 marca 2018
Angel.A - zbiórka na film - 0:10 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Angel.A - film postapokaliptyczny'
Na serwisie PolakPotrafi.pl ruszyła zbiórka na dokończenie produkcji postapokaliptycznego filmu Angel.A. Do nakręconych w zeszłym roku zdjęć, zostało jeszcze do realizacji zakończenie oraz kosztowna postprodukcja. Każdy fan oraz sympatyk postapokalipsy może wesprzeć młodych realizatorów tego projektu, przyczyniając się do promocji kultury polskiej w tej nadal zbyt mało eksploatowanym jej polu.

Twórcy filmu potrzebują zebrać 12 000 zł, a wesprzeć można ich w tej zbiórce.

Więcej:
Facebook projektu Angel.A
Instagram projektu Angel.A

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

11 marca 2018
'Koniec drogi' - recenzja - 11:25 - Rodrrik
Ilustracja do nowiny ''Koniec drogi' - recenzja'
Dmitrij Głuchowski, twarz i reprezentant współczesnej literatury postapokaliptycznej. Jeden z najważniejszych autorów tego gatunku. Uniwersum Metro 2033 wciągnęło w ten brudny i rozkładający się świat, co najmniej tylu ludzi co seria Fallout.

I choć dziś po 13 (przypadek?) latach od wydania Metra 2033 Dmitrij próbuje rozwijać się jako autor, podbijając inne gatunki, to już na stałe wpisał się w naszą małą ziemię niczyją. Postapokalipsę. Jak większość szanujących siebie i swoich czytelników autorów Głuchowski pisał także do "szuflady". A z tym rodzajem pisania wiąże się jedna ogromna zaleta. Szufladę kiedyś trzeba opróżnić. My na szczęście możemy być tego świadkami. Dlaczego na szczęście? Tego już możecie dowiedzieć się z krótkiej recenzji opowiadania, które z szuflady wyciągnął. Krótki fragment u dołu, a w rozszerzeniu recenzja na którą serdecznie zapraszam.

Tam znajdziecie odpowiedź.

To też pierwsze spojrzenie na świat Metra z perspektywy innej niż wielkich aglomeracji. Doskonałe wprowadzenie nie tylko w literaturę Głuchowskiego, popis jego stylu. Ale także w cały świat stworzony w Uniwersum Metra 2033.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

08 marca 2018
Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #25 - Tesla: niebezpieczny umysł - 2:11 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #25 - Tesla: niebezpieczny umysł'
Programy w stacji telewizyjnej Discovery mają krzykliwe tytuły, podnoszący napięcie montaż, i są nakręcone tak by coś pokazać, jednocześnie nie pokazując za wiele. Mimo to warto pochylić się nad niniejszym filmem, by przybliżyć sobie postać serbskiego wynalazcy Nikoli Tesli. Choćby dlatego, że dziś to nazwisko firmuje być może przyszłość, a być może tylko pusty meander motoryzacji, jaką jest produkcja elektrycznych samochodów (firma Tesla Motors).

Posiadacz ponad 100 patentów związanych z rzeczami, które dziś dla każdego człowieka są oczywiste bo związane z elektrycznością i bezprzewodową transmisją, powinien przejść do historii nauki, stając się tam kimś na podobieństwo znanych celebrytów popkultury w stylu Tony'ego Starka czy Roberta House'a. Tymczasem życie Tesli potoczyło się tak, że on wymyślał, wytyczał kierunek, nadawał agendę, ale pieniądze robili na tym inni, spijając przy okazji też całą śmietankę. No i ten brak, wyśmiewanej dziś trochę, Nagrody Nobla. Jednak ilość odniesień do jego postaci w kulturze masowej, jest formą rekompensaty za brak należnego uhonorowania Tesli za życia. Tym bardziej, gdy "bezprzewodowość" coraz śmielej istnieje w naszym otoczeniu. Sieć telefonii komórkowej oraz Internetu, transmisja Wi-Fi i Bluetooth, wreszcie indukcyjne ładowanie smartfonów. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie pomysłowość Nikoli Tesli.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

06 marca 2018
90 ceremonia wręczenia Oscarów i my - 1:04 - Squonk
Ilustracja do nowiny '90 ceremonia wręczenia Oscarów i my'
Nie mam zamiaru rozpisywać się i roztrząsać czemu takie, a nie inne filmy dostały tą nagrodę. Tak samo i zastanawiać się jak trudno i ciężko mają osoby żyjące gdzieś w środku Stanów Zjednoczonych, o których opowiada ten czy inny film. Swoiste przyjmowanie jako własnych problemów ludzi żyjących gdzieś tam, przy jednoczesnym odcinaniu się od swoich korzeni kulturowych - co w naszym kraju jest bardzo modne i nowoczesne - prowadzi wygodną i lżejszą ścieżką do efektów, jakie w XIX wieku chcieli osiągnąć niemiecki i rosyjski zaborca. I nawet jeśli brzmi to górnolotnie, to już taki nie będzie fakt, że ludzie wszędzie tak samo kochają jak i cierpią, tak samo też mają swoje marzenia i cele.

Tym trochę takim dygresyjnym wstępem, chciałem niejako samego siebie usprawiedliwić dlaczego w ogóle o tym wydarzeniu piszę. Lecz także nadać agendę, w której nie uważam tej uroczystości za jakieś wyjątkowe święto światowej kinematografii. Jak już, to jako kulminację dokonań amerykańskiej kultury filmowej, która zawiera największy chyba pierwiastek uniwersalności. Tworzony zresztą przez różnorodność kulturową obywateli Stanów Zjednoczonych.

Zaś bardzo może cieszyć fakt, że najważniejszą nagrodę zdobył film, będący bajką o miłości wbrew wszelkim różnicom i przeciwnościom. Co niejako nawiązuje do tego co napisałem wcześniej. O to więc filmy wyprodukowane w 2017, nad którymi się pochylaliśmy, a które zostały odznaczone Oscarami.
  • Kształt wody - nagrody za najlepszy: film, reżyserię, muzykę
  • Dunkierka - nagrody za najlepszy: montaż dźwięku, dźwięk, montaż
  • Blade Runner 2049 - nagrody za najlepsze: zdjęcia, efekty specjalne

Dodatkowo warto wspomnieć, że wśród filmów nominowanych przede wszystkim w kategoriach "technicznych", które jednak nie zdobyły żadnej nagrody, pojawiły się dwa o których również pisaliśmy.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

04 marca 2018
Irlandzka zimokalipsa oczami Saladyna - 21:08 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Irlandzka zimokalipsa oczami Saladyna'
W mijającym tygodniu osobiste strony użytkowników Faceboka mieszkających w Irlandii, zapełniły się zdjęciami i filmami przedstawiającymi... zimę. Tak, zimę oraz śnieg. U nas, o tej porze to norma, zwłaszcza na południu Polski. Tymczasem na wyspie opad śniegu doprowadził do zamknięcia szkół oraz ograniczeń ruchu komunikacji, w tym odwołania połączeń lotniczych.

W Polsce opady śniegu w zimie nie dziwią nikogo. Pierwsze zazwyczaj zaskakują drogowców, ale ludzie mają "narzędzia" do radzenia sobie z opadami. Co prawda pamiętam dobrze autobusy ześlizgujące się w dół ulicy Dolnej 3-go Maja w Lublinie, oraz kierowców osobówek panicznie starających się zejść z drogi wielkiemu "przegubowcowi". Zdarzają się również przypadki powalonych drzew, które powodują braki w dostawie prądu do dzielnic lub wiosek, przypadki złamań kończyn po przewróceniu się na lodzie, sople zabijające przechodniów, czy też beczkowozy zaopatrujące osiedle w wodę w przypadku uszkodzenia rur wodociągowych (rozsadzonych przez lód). Ogólnie - Polska i kraje ościenne jakoś sobie radzą z zimą w klimacie kontynentalnym.

To początek, momentami dość przerażającej relacji, o skutkach czegoś z pozoru tak banalnego jak zima. Jej autorem jest wieloletni uczestnik falloutowo-postapokaliptycznej sceny, towarzysz redaktor Saladyn, na co dzień publikujący w serwisie Post-Apokalipsa Polska, oraz na własnej stronie społecznościowej Saladyn.

Całość artykułu pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

'Czarna Pantera' - recenzja - 14:30 - Veskern
Ilustracja do nowiny '''Czarna Pantera' - recenzja
Nieuniknionym było, że nadejście Czarnej Pantery wywoła w świecie filmu pewne kontrowersje, i znowu rozbudzi burzę między lewą i prawą stroną barierki fanów komiksowej kinematografii. Prawa strona będzie oskarżać lewą o przymykanie oczu na wady filmu, byleby tylko nie skalać złotego cielca politycznej poprawności. Lewa natomiast będzie oskarżać prawą o "hejt", wraz z niezdolnością do zobaczenia wartości filmu z uwagi na kolor skóry bohaterów.

Dla mnie natomiast liczyło się tylko jedno pytanie - ile jest wart sam film, jaką w sobie prezentuje wartość artystyczną i merytoryczną? Zapraszam do recenzji, w której znajdziecie odpowiedź.

Dający nadludzkie zdolności i niezniszczalny kostium T'Challa był jedynym elementem czyniącym ostatniego Kapitana Amerykę znośnym seansem. W tym jakże kosmicznie rozczarowującym i nudnym filmie on jeden stanowił powiew jakiejkolwiek świeżości i inności przy jednoczesnym dobrym rozpisaniu motywacji i działania postaci. Dlatego też Czarna Pantera była jedynym filmem Marvela, na jaki tak naprawdę czekałem. Tutaj nie było sytuacji jak w Thor: Ragnarok, który wziął mnie kompletnie z zaskoczenia. Ciekawa koncepcja, ciekawy bohater i znakomity reżyser, który nie zajmował się dotąd superbohaterskim klimatem.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

26 lutego 2018
Poinformuj ratowników, że masz w domu schronka - 2:14 - Squonk
Ilustracja do nowiny ''Poinformuj ratowników, że masz w domu schronka
Szybkie życie, natłok informacji, brak wytchnienia, pęd za pieniądzem, samotność. Tysiące filmów i książek o tym powstało, zwłaszcza o samotności. Ludzie nie znajdując pociechy i wsparcia u drugiej osoby, starają się je znaleźć u zwierząt. Większe i mniejsze, puchate i te o szorstkiej skórze schronki i NIEschronki zapełniają przestrzeń mieszkań oraz domów, stając się kolejnymi członkami rodzin.

Dywagacje o potencjalnej krzywdzie jaką takim zachowaniem robi im człowiek, to temat na inną dyskusję. Ważne jest jednak uświadomienie sobie, że jeśli już taki zwierzak w domu jest, to wraz z nim pojawia się ogromna ilość uczuć i sentymentu, będąca częścią życia każdego człowieka. W razie więc dojścia do sytuacji kryzysowej, np. pożaru czy konieczności nagłej ewakuacji, dobrze by razem z domownikami, pomieszczenie opuściły też zwierzaki.

Mimo wielu talentów oraz zalet strażacy-ratownicy nie są szkoleni w zakresie telepatii, by wyczuwać myślą obecność żywych istot. Konieczne jest więc przeszukanie pomieszczeń, prowadzone przede wszystkim pod kątem obecności ludzi. Jednak gdyby ratownicy posiadali wiedzę, że spodziewana jest obecność zwierząt, wówczas jeszcze bardziej skutecznie mogliby przeprowadzić swoje działanie. Pomóc w tym mogą naklejki, umieszczone w widocznym miejscu przy wejściu do budynku lub na drzwiach. Można je zrobić samemu lub też zakupić.

Ludzie, a tym bardziej domowe schronki i NIEschronki, jeszcze bardziej poczują się bezpieczne.

Więcej:
Naklejka Pet alert
Sklep PetsIN

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

22 lutego 2018
'Kształt wody' - recenzja - 1:32 - Squonk
Ilustracja do nowiny '''Kształt wody' - recenzja
Nie mam pewności czy w tegorocznej edycji wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która odbędzie się 4 marca, film Kształt wody zdobędzie którąś z nich. Choć ma bardzo schronową ilość nominacji do nich, bo 13. Tym bardziej też nie mam pojęcia, czy reżyser i scenarzysta filmu Guillermo del Toro inspirował się obrazem z 1954 roku, Potwór z Czarnej Laguny. Te filmy bowiem, czy raczej czas w jakim powstały są, mocno nacechowane są czasami w jakich żyjemy. Wielokulturowość, otwartość na świat oraz reprezentacja rasowa to obowiązkowe fundamenty dzisiejszego kina, a film który wręcz łopatologicznie się do nich odnosi może być "pewniakiem" oscarowej nocy. Oglądając więc Potwora z Czarnej Laguny zetkniemy się z całkowicie "białą" obsadą, dopełnioną - z racji konieczności miejsca akcji filmu - dwoma aktorami o karnacji "indiańskiej", którym przypadła rola chłopców do bicia. Czy raczej do zjedzenia, przez ekranowe monstrum.

Ciekawie do tej sprawy, której rozwinięcie w świecie rzeczywistym parę lat temu doprowadziło wręcz do bojkotu Oscarów, w swoim filmie pokazał del Toro. Słodycz i cukierkowatość jakże kojarzących się z Falloutem lat 50-ch i 60-ch XX wieku, sprowadził do pionu smakowicie umieszczonymi scenami, pokazującymi że normą w pewnych miejscach mogło być potraktowanie z buta osób czarnoskórych jak i tych o odmiennych preferencjach seksualnych.

Jednak najważniejszym motywem obu filmów jest oczywiście, wykraczające nawet poza rasę, uczucie. Rybioczłowiek (dobra, i tak wiemy że to falloutowy błotniak) oraz ludzka kobieta. Ile razy było to przerabiane. Z wielką małpą byłoby cokolwiek ciężko, chyba że ta pod wpływem pocałunku zmieniła się by się w księcia. Może więc można i tak, bo w końcu tylko miłość może pokonać każde postapy, jak i bzdurne ideologie dorabiane do rzeczy oczywistych. Że każda ludzka istota ma prawo do życia, miłości oraz szczęścia.

Czego bardzo brakuje we współczesnym kinie, zwłaszcza w tym które ma możliwość "pokazania na ekranie wszystkiego" - czyli przede wszystkim amerykańskim? Cząstki twórcy, pierwiastka osobowości, która nawet w tak wielkiej machinie wielomilionowych budżetów, odciśnie swój znak. A przez to widz, oglądając finalny produkt, będzie miał świadomość obcowania ze sztuką (nawet przykrytą tonami CGI), a nie cynicznym biznesplanem. Jednym z takich nazwisk, które gwarantują choć minimalny poziom "sztuki" jest właśnie Guillermo del Toro.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

21 lutego 2018
Zakonki 2018 ogłoszone! - 15:41 - Rodrrik
Ilustracja do nowiny 'Zakonki 2018 ogłoszone!'
Nasi sojusznicy z Zakonu Świętego Płomienia po raz kolejny, jak co roku, zapraszają na organizowany przez nich konwent Zakonki. Tym razem jednak swoiście restartują konwent. Liczenie do 10 już się skończyło, w końcu to 11 odsłona Zakonek. Razem z organizatorem liczymy więc od nowa. Jak na razie Zakon wydaje się bardzo chronić swoje tajemnice. Jednak już teraz warto przygotowywać się na skarbimierski koniec świata i przeczytać co twórcy mają do powiedzenia.

XI edycja Zakonek odbędzie się 17-19.08.2018 w Skarbimierzu, czyli tam gdzie rok temu. Zapisujcie w kalendarzach i rezerwujcie urlopy - taka impreza odbywa się tylko raz w roku. Dodatkowo informujemy, że w tym roku nastąpi znacząca zmiana w formie całej imprezy. Śledźcie na bieżąco informacje na naszej stronie: ZAKONEK.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

19 lutego 2018
Gorcon 2018 - informacje - 1:17 - Squonk
Ilustracja do nowiny ''Gorcon 2018 - informacje
Informacja prasowa od organizatorów Gorconu.

Gorcon to pierwszy gorzowski festiwal fantastyki. Odbędzie się on w dniach 14-15 kwietnia w 2 LO przy ulicy Przemysłowej 22 w Gorzowie Wielkopolskim. W programie prelekcje, spotkania autorskie, sesje RPG oraz LARP a także mnóstwo dobrej zabawy. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku.

Ruszyły również zapisy dla chcących zgłosić punkt programu lub zostać wolontariuszem: link.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

14 lutego 2018
Suren Cormudian, autor 'Wędrowca' – najnowszej powieści w Uniwersum Metro 2033, odwiedzi Polskę - 0:50 - Squonk
Ilustracja do nowiny ''Suren Cormudian, autor 'Wędrowca' – najnowszej powieści w Uniwersum Metro 2033, odwiedzi Polskę
Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

W związku z premierą Wędrowca – jednej z najważniejszych lektur w świecie Metra 2033 – 21 lutego o godz. 18.00 w warszawskim Empiku (Empik Junior) z fanami serii spotka się autor książki Suren Cormudian. Będzie to niepowtarzalna okazja, by z autorem porozmawiać, zdobyć jego autograf i zrobić sobie z nim zdjęcie. Zapraszamy!

W odległym 2010 roku, gdy Metro 2033 cieszyło się największą popularnością, Wędrowiec został napisany dla społeczności portalu metro2033.ru, oryginalnie nieprzeznaczony do wydania na papierze. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Fani pokochali historię od pierwszych stron, tym samym przypieczętowując jej los – po kilku miesiącach została oficjalnie opublikowana. W ten sposób Suren Cormudian (wraz z Andriejem Diakowem) stał się jednym z pierwszych autorów wybranym spośród społeczności. Książka okazała się ogromnym sukcesem i weszła do żelaznego kanonu świata Metro 2033.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

11 lutego 2018
'Szczury Wrocławia. Chaos' za 9,99 zł - 14:34 - Squonk
Ilustracja do nowiny ''Szczury Wrocławia. Chaos' za 9,99 zł'
Od 12 do 25 lutego, w sieci sklepów Biedronka pojawi się legendarna powieść Roberta J. Szmidta Szczury Wrocławia, w cenie 9,99 zł. Jest to tzw. końcówka pierwszego nakładu, w miękkiej okładce.

Dlaczego zaś tą książkę można uznać za legendarną? 😏

Bo występują w niej znane (i jak sądzę lubiane) osoby z polskiego, postapokaliptycznego fandomu. W tym piszący te słowa 😊

Szczury Wrocławia. Chaos można by traktować tylko jako ciekawy eksperyment Roberta J. Szmidta, gdyby nie jeden "szkopuł". To doskonała powieść w konwencji zombie apocalypse, wyjątkowa właśnie ze względu na niecodzienny zabieg autora.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Szukaj>> | Archiwum >>

X Apoc - Trzynasty Schron [ v 1.0 ] & PHP by Hammer