Bieżąca SONDA: Co sądzisz o grze Wasteland 2?
KONKURSY PATRONUJEMY KOMERCHA
Szukaj>> | Archiwum >>
17 października 2018
Schronzin 8 - Futurologia - 17:34 - nie wiem
Ilustracja do nowiny 'Schronzin 8 - Futurologia'
Przed Wami przełomowy numer Schronzina, bowiem jest to pierwsze wydanie, które rozpowszechniamy również drukiem. Tym razem nie trzeba było czekać tak długo jak na numer siódmy - wystarczyły zaledwie... dwa lata! Ale tym razem na drodze do sukcesu stanęły naprawdę obiektywne trudności. Dowodem na to niech będzie fakt, że teksty do numeru dziewiątego mamy już właściwie skompletowane. Dlatego przyjmijcie do wiadomości, że modyfikujemy nieco zasady Otwartych Łam: Oczywiście jesteśmy otwarci na teksty, ale do numeru dziesiątego, nie dziewiątego. A numer dziesiąty będzie o grach.

Ale, ale! Najpierw skupcie się na numerze ósmym. Można oczywiście pobrać go ze strony - pod tym odnośnikiem, jednak prawdziwy rarytas niech stanowi wydrukowany egzemplarz. Poniższa mapka prezentuje miejsca, w których możecie znaleźć ósmy numer Schronzina.

Ilustracja do nowiny 'Schronzin 8 - Futurologia'


Motor Rock Pub - Słupsk
Wydział Remontowy - Gdańsk
Pub Poluffka - Gdańsk
Cockney Pub - Gdańsk
Anarchistyczna Klubokawiarnia/ Księgarnia "Zemsta" - Poznań
Skłot Rozbrat - Poznań

Pełna lista z adresami pod tym adresem

W numerze ósmym znajdziecie iście filozoficzne rozważania, włączając w to dwie rozprawy o możliwości poznania autorstwa Jerzego, zadumę nad tym dokąd ten świad zmierza od Litki oraz wizje Cyberpunku - zarówno w interpretacji Starego Wujka, jak i Adama Bełdy. Nie mogło zabraknąć kącika muzycznego, recenzji komiksu i krzyżówki... a nie, zaraz - krzyżówki nie ma. Może w następnym (lub jeszcze następnym) numerze?

Całość dopełniona jest przez fantastyczne opowiadanie oraz kilka tekstów, o których nie będę tutaj pisał, żeby nie zepsuć Wam zabawy w odkrywaniu zawartości zina. Oczywiście Rodrrik po raz kolejny stanął na wysokości zadania - nie tylko w kontekście składu, ale i zawartości numeru. Jako że - myślę że głównie dzięki jego inicjatywie - od tej pory każdy kolejny numer będziemy drukować (mamy już nawet nadany numer ISSN na edycję drukowaną), z otwartymi ramionami przyjmiemy Wasze wsparcie - szczegóły na ostatniej stronie okładki.

A więc do dzieła - czytaj Schronzin 8
Podgląd newsa | Skomentuj newsa

16 października 2018
Dywizjon 303. Historia prawdziwa - recenzja - 1:39 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Dywizjon 303. Historia prawdziwa - recenzja'
Bierzemy garnek. Wrzucamy do niego krzyż na ścianie, pobożny obrazek oraz odśpiewany hymn państwowy. Co otrzymamy? "Nacjonalizm!!!" A tle majaczące się widmo faszyzmu...

Oczywiście w głowie dzbanów, których umysły uformowała propaganda sącząca się latami z postępowych mediów. Tam nawet flaga biało-czerwona, jeśli nie jest tęczowa to rasizm, faszyzm, ksenofobia, dyskryminacja i wykluczenie. A opinie takich o to osób znalazłem w serwisie FilmWEB, gdy chciałem się zapoznać z opiniami na temat filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa. Nawet film oparty na wojennych przeżyciach polskich pilotów, trafił na walec otwarto społecznej propagandy.

A jak jest naprawdę?

Trochę "ku pokrzepieniu serc", trochę budująco, trochę antywojennie. Z dobrym montażem i efektami specjalnymi, choć bez fabularnego mięcha. Więcej w recenzji.

Dziki wrzask że patriotyzm. A jak jeszcze pojawia się wieszanie na ścianie krzyża i stawianie obrazu z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej to musi, no musi się pojawić te brzydkie słowo. Nacjonalizm. Uuuuuu! To moje refleksje gdy zajrzałem do recenzji filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa, znajdujących się na portalu Filmweb. Ale po kolei.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Już jutro nowa książka z Uniwersum Metro 2035 - 1:14 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Już jutro nowa książka z Uniwersum Metro 2035'
Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

Czerwony wariant jest jedną z tych intrygujących lektur, w której napięcie budowane jest powoli i w sposób przemyślany. Nie znajdziemy tu tanich, grających na emocjach chwytów. To uczta dla każdego fana świata stworzonego przez Głuchowskiego, który chciałby dowiedzieć się więcej o postapokaliptycznym świecie roku 2035 i jego nowych porządkach.

Metro w Kijowie. Zaprojektowane i zbudowane, by w razie nuklearnej wojny zachować jednolity system organizacji. Szczęśliwie spełniło swoje zadanie, po konflikcie atomowym unikając rozdrobnienia stacji na wiele pomniejszych i rywalizujących ze sobą frakcji. Jest jednak małe ale. W równaniu zjednoczonej postapokaliptycznej społeczności brakuje całej czerwonej linii. Zawalonej gruzem i całkowicie niedostępnej.

Rok 2035, Krzyż. Wspólnota obu ocalałych linii pokojowo egzystuje. Tunele, w większości wolne od zagrożeń nowego świata, są wybawieniem dla ludzi, którzy borykają się jednak z innymi problemami. Przeludnieniem. Biedą.

Stalkerzy Krzyża znajdują nieznanego człowieka, a odkrycie prawdy o jego pochodzeniu staje się motorem napędowym niezwykłej historii.

Siergiej Niedorub podjął odważną decyzję i protagonistą uczynił nauczyciela, nie zaś typowego dla literatury postapokaliptycznej stalkera czy wojownika. Odmienna perspektywa Jona pozwala i nam spojrzeć inaczej na zagadnienia dotyczące funkcjonowania świata po wojnie.

Autor sporo uwagi poświęca kontekstom politycznym, ekonomicznym i społecznym kijowskiego metra oraz wnikliwie analizuje relacje międzyludzkie, jakie łączą grupę bohaterów. Co jednak najważniejsze, to prawda stoi zawsze na pierwszym miejscu. Bowiem jest to także powieść o teoriach spiskowych nieustannie wpływających na formowanie rzeczywistości. Tajemnica wreszcie musi zostać odkryta!

Cykl Uniwersum Metro 2035 jest poświęcony próbom odbudowania cywilizacji i zmartwychwstaniu człowieka w powojennym świecie.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

14 października 2018
Venom - recenzja - 9:47 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Venom - recenzja'
"Czy Venom jest dobrym filmem?" - dawno nie pojawiła się produkcja kinowa, która wzbudziłaby taką różnicę odpowiedzi między krytykiem, a widzem. Ruben Fleischer wpadł w pułapkę Sony, i musiał stworzyć film pod wyraźne dyktando studia - "ma być tak, żeby podobało się wszystkim". Reżyser zakasał więc rękawy, i zrobił co w jego mocy żeby spełnić wymagania Sony, jednocześnie próbując oddać sprawiedliwość postaciom Eddiego Brocka i Venoma. I mimo licznych problemów - w moich oczach osiągnął sukces. Więcej dowiecie się jednak w recenzji.

"Zróbmy kinowe uniwersum Spider-Mana, tylko bez Spider-Mana". Tak z grubsza można podsumować tok myślenia Sony, które desperacko chciało podtrzymać swoje prawa do tych kilku postaci Marvela, jakie im zostały. Peter Parker po dwóch Niesamowitych, acz bardzo słabych odsłonach nowej serii zaliczył wspaniały Homecoming do MCU. Najbliższym lukratywnym pomysłem był więc Venom, aka "Edgelord Spider-Man". Jako nastolatek, słuchający Linkin Park i bardziej "edgy" niż opakowanie żyletek kochałem tą postać, pomysł na solowy film wydał się mi więc raczej dobry.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

09 października 2018
50 minut gameplayu z Fallouta 76 - 1:56 - Squonk
Ilustracja do nowiny '50 minut gameplayu z Fallouta 76'
Za dwa tygodnie premiera Fallouta 76, a w sieci jest już dostępny zapis 50 minut z rozgrywki.

Przypomnimy tylko, że akcja najnowszej odsłony Fallout dzieje się w Zachodniej Wirginii roku 2102. Mamy więc do czynienia z grą, która poprzedzi wszystkie dotychczasowe części serii, opowiadając o pierwszych próbach odbudowania społeczeństwa po wojnie nuklearnej. Gracze wcielają się w mieszkańca Krypty 76, zbudowanej jako kryjówka najwybitniejszych i najsilniejszych jednostek społeczeństwa, by uwolnić je w "Dzień Odzyskania", i dać im szansę odbudowania Ameryki z ruin.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

05 października 2018
Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #26 - Herbatka u Stalina - 0:56 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #26 - Herbatka u Stalina'
Zachodnioeuropejskie (czytaj niemieckie) elity polityczne korzą się i płaszczą przed satrapami pokroju Putina czy Erdogana. Jednocześnie dzięki usłużnym idiotom w naszym kraju, zarówno politycznym jak i dziennikarskim, wszystko co złe przypisują naszej opcji rządzącej, nie przypisując jej choćby oczywistego socjalistycznego rozdawnictwa. No cóż, rosyjski gaz od Putina, wyrzucanie niepoprawnych dziennikarzy z konferencji z tureckim prezydentem Erdoganem, to stan dzisiejszej Europy.

Ale nie ma co być zaskoczonym, to już trwa od dawna. Ta ślepa fascynacja wschodnim zamordyzmem, przez wyższe sfery intelektualne Zachodu. A na pewno od lat dwudziestych minionego wieku, gdy powstało pierwsze państwo w którym zaczęto realizować idee komunizmu. Fascynacja Związkiem Radzieckim. W sztuce Ronalda Harwooda Herbatka u Stalina pokazano esencję tego problemu, na podstawie wizyty irlandzkiego pisarza Bernarda Shawa w stalinowskiej Rosji, w 1931 roku. Jednym z punktów programu było spotkanie z samym Józefem Stalinem, na pogawędce urozmaiconej oczywiście mocną, rosyjską herbatą.

Niniejszy spektakl miał swoją premierę 15 stycznia 2001 roku w Teatrze Telewizji, w reżyserii Janusza Morgensterna. W rolę ojca postępowej ludzkości wcielił się Janusz Gajos, a Shawa zagrał Gustaw Holoubek.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

27 września 2018
Predator - recenzja - 12:57 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Predator - recenzja'
Kontynuacja Predatora wywołała burzę jeszcze przed swoją premierą. Pierwszy niepokój wzbudził wybór reżysera. Shane Black, odpowiedzialny za filmy takie jak Iron Man 3 (którego bardzo cenię) czy Kiss Kiss Bang Bang. Nikt chyba nie przyzna, że to najlepszy kandydat do produkcji reprezentującej tak krwawy i mocny nurt jak Predator. Drugim były trailery, wahające się od "słabych" aż po "całkiem niezłe". Osobiście jednak miałem nadzieję na chociaż pomniejszy sukces. Jedno że lubię kiedy seria idzie w inny sposób niż przewidywany (patrz Ostatni Jedi), a drugie tylko pierwszy film o Predatorze wydawał mi się naprawdę dobry.

Jak zatem Predator prezentuje się na ekranie? Wszystkiego dowiecie się w recenzji.

Kosmiczny łowca określany mianem Predatora może być moim ulubionym potworem w historii kina, i nie tylko. To nie jest ten sam rodzaj uczucia którym darzę Ksenomorfa - jego uwielbiam za projekt, i za grozę jaką budzi u każdego. Predator natomiast jest czymś co odpowiednio wykorzystane, przejawia w sobie tonę charakteru i może stanowić znakomity kręgosłup historii, która niekoniecznie każe nam się utożsamiać wyłącznie z tymi, którzy walczą przeciw niemu. Tym większa szkoda, że jedynym filmem o Predatorze jaki mi się podobał dotychczas, był oryginał z roku 1987. Każdy następny film albo nie rozumiał jak wykorzystać swój atut, albo stanowił leniwy sequel stworzony "bo wypada".

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

14 września 2018
Piotr Szulkin (1950-2018) - 0:28 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Piotr Szulkin (1950-2018)'
3 sierpnia, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Piotr Szulkin. Twórca filmowy, którego życie idealnie pokazuje jak może wyglądać paradoks życia, pełnego wzniosłych frazesów o wolności i demokracji. Bowiem najlepsze warunki oraz możliwości do kręcenia swoich filmów, Szulkin otrzymał w schyłkowym okresie PRL. W ciemnych, mrocznych, nijakich latach 80-ch mogły powstać filmy pełne porażającego rozmachu, a sam reżyser osiągnął to bez przymilania się do władz. Co też jednak prowadziło do tego, że jego filmy zostawały "półkownikami". Czyli ukończone, nie trafiały do szerszej dystrybucji. Bo cenzura aż taka głupia nie była, że jak pokazano że źle jest na Marsie, to ona w to uwierzyła, że w ogóle nie chodzi o Polskę. Oni dobrze wiedzieli w czym rzecz. Natomiast po 1989 roku, gdy nastała już upragniona wolność i demokracja, Szulkin nakręcił raptem cztery filmy. Czy taka była cena nie przymilania się do aktualnej władzy, do tych, którzy mają środki finansowe?

Póki co korzystajmy więc z tego, że serwis NINATEKA do 30 września udostępnił legendarne filmy Piotra Szulkina.

Poniżej krótkie ich omówienie.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

02 września 2018
LandsbergON - półrocznik z Gorzowa Wielkopolskiego - 14:03 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'LandsbergON - półrocznik z Gorzowa Wielkopolskiego'
Gorzów Wielkopolski (pol. hist. Lencbark, niem. Landsberg an der Warthe) – miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, siedziba wojewody lubuskiego oraz zespolonej administracji rządowej na terenie województwa lubuskiego. Gorzów Wielkopolski położony jest nad Wartą. Gorzów Wielkopolski wraz z 24 gminami i 5 powiatami województwa lubuskiego oraz 4 gminami i 1 powiatem województwa zachodniopomorskiego tworzy Aglomerację Gorzowską zamieszkałą przez ponad 400 000 mieszkańców.

Od teraz Gorzów Wielkopolski jest również miejscem, w którym narodziła się inicjatywa literacka, mająca być w zamierzeniu fantastycznym magazynem literackim wydawanym co pół roku. Za wydawanie projektu LandsbergON odpowiada Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM, działające na terenie tego miasta. Celem projektu jest popularyzacja fantastyki, w tym przede wszystkim literatury oraz grafiki, tworzonej przez / o mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego i okolic.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

01 września 2018
Aktualizacja wrześniowa [09/2018] - 14:31 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Aktualizacja wrześniowa [09/2018]'
Wrzesień... Specyficzny okres... Niby jeszcze trwa lato, a już zbliża się jesień. Dzieci i młodzież zakończyła wakacje, zmuszona zacząć bądź wznowić swoją edukację. Czas bolesnych rocznic, apokalips wręcz, których skutki po latach nadal odczuwamy.

Skoro więc przed Wami kolejna aktualizacja Trzynastego Schronu, to powinno być to okraszane radosnym wstępniakiem. Ale że mamy, jak wspomniałem na początku wrzesień, to będzie taka bardziej refleksyjno.

O to więc przed Wami wrześniowa, jeszcze letnia, choć już jesienna aktualizacja 😄

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

16 sierpnia 2018
Tekst - Dmitrij Głuchowski [Recenzja] - 13:21 - Rodrrik
Ilustracja do nowiny ''Koniec drogi' - recenzja'
Tekst, Kto by pomyślał że to tym słowem nazwana będzie powieść opisująca na pozór dzisiejszy świat w którym "Smartfon stał się kopią zapasową twojej duszy." jak możemy przeczytać w opisie książki.

Wydawać by się mogło że to w jaki sposób dziś pochłaniamy (bo czytaniem, a tym bardziej myśleniem nazwać się tego nie da) treści można by bardziej określić słowem "grafika", lub "obrazki". Nazwa była by więc nieadekwatna gdyby książka była tylko opowieścią o zniewoleniu nas przez nowe technologie. Tym jednak "Tekst" nie jest. Jest zamiast tego czymś dużo głębszym. Czym więc takim jest najnowsza powieść autora Uniwersum Metro 2033?

Po części dowiecie się tego z krótkiego fragmentu recenzji u dołu, by jednak poznać całość zapraszam do całości recenzji.

Tekst to pytanie o wartość życia, człowieka. Ukryte głęboko pod duszącym klimatem metropolijnego świata wołanie "po co żyje" w świecie gdzie większość osób posiada wirtualnego klona, który w rzeczywistości potrafi więcej niż oni sami, jednostki z krwi i kości. Głuchowski zadaje pytanie, pozostawiając bez oczywistych odpowiedzi.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

14 sierpnia 2018
Wystawa Klocucha z elementami Fallout 1 - 18:39 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Wystawa Klocucha z elementami Fallout 1'
Bardzo ciekawym zjawiskiem polskiego internetu stał się Youtuber Klocuch12. 1 września w Warszawie zaplanowano poświęconą mu wystawę o nazwie Klocuch. Moje jest wygranko. Pytacie, co to ma wspólnego z Falloutem? Bardzo wiele.

Wystawa będzie otwarciem Galerii Komputer prowadzonej przez Łukasza "Rad-X" Radzisza i Szymona Kaniewskiego. Kuratorami wystawy są ilustrator Bartosz Zaskórski i krytyk sztuki Piotr Policht. Wśród pokazywanych dzieł legendarny film gry dziecinstwa - od 8 - szcuzry, czyli recenzja gry Fallout - produkcji, od której, bądź co bądź, wszystko się tu zaczęło. Galeria mieści się w warszawskiej piwnicy na ulicy Ząbkowskiej 5, którą właściciele traktują jako schron. Pomysł na galerię wziął się od GECKa, czyli Generatora Ekosystemu Cudownej Krainy znanego z serii Fallout. Fragmenty recenzji Fallout 3 również są w programie. Wystawie będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje, w tym premiera pracy pod tytułem moje życie, a także katalog z tekstami Gabrieli Korwin-Piotrowskiej, Jonasza Kazimierza Zańki, Aleksandry Goral i Janka Owczarka.

Jak zostało perfekcyjnie ujęte w opisie wydarzenia na Facebooku, „Klocuch to materializacja kolektywnego id ludzi wychowanych w latach 90. na grach wideo, zamknięta w tajemniczym ciele wiecznego dwunastolatka”. Bo choć kanał Klocucha, pomijając tymczasowe perturbacje, prowadzony jest od ośmiu lat, wciąż jest prowadzony tym samym głosem, z podobnymi manieryzmami i charakterystycznymi powiedzonkami, które na stałe wpisały się już w internetowy słownik. Sama zaś recenzja Fallouta jest dość kontrowersyjna. Trudno powiedzieć na pierwszy rzut oka, ile jest w tym żartu i ironii, ale jeśli to była rola, to odegrana znakomicie. W ten sposób pionierskie postapokaliptyczne cRPG zostało sprowadzone do gry z dzieciństwa o zabijaniu szczurów, a sam przebieg rozgrywki... Zresztą zobaczcie sami.

Wystawa potrwa do 21 września. Więcej informacji:
Oficjalne wydarzenie na Facebooku: Klocuch | Wystawa retrospektywna
Artykuł na K-Mag „Dzieła najbardziej tajemniczego polskiego youtubera trafią do galerii. Docenili go artyści i kuratorzy”


[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

12 sierpnia 2018
Fallout 76 nie będzie dostępny na Steam - 0:09 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Fallout 76 nie będzie dostępny na Steam'
Po co dołączać do załogi Trzynastego Schronu, skoro można być sobiepanem na "własnym" Fejsbuczku? No można. Po co dystrybuować Fallouta 76 na platformie Steam, jak można na własnej platformie Bethesda.net? No również można.

I tym sposobem w historii Falloutów wydawanych przez Bethesdę, umocniła się era "swoizmu". Bowiem już Fallout Shelter został również w taki sposób udostępniony gdy chodzi o wersję na komputery PC. Wpierw, czyli od 14 lipca 2016, dystrybuowany był przez Bethesda.net, a dopiero 29 marca 2017 trafił na Steam.

Oficjalna strona gier z serii Fallout.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

04 sierpnia 2018
Festiwal Fantastyki Twierdza - 2018 - 12:22 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Festiwal Fantastyki Twierdza - 2018'
Informacja prasowa od organizatorów Festiwalu Fantastyki Twierdza.

Czwarta edycja festiwalu, który ma do dyspozycji niezwykły zabytkowy obiekt z XIX wieku: Twierdzę Boyen. Miejsce pełne zakamarków, wałów, umocnień i zróżnicowanych wysokości terenu tworzy niepowtarzalny klimat, w którym wszelkiego rodzaju gry nabiorą zupełnie nowego wymiaru. Znajdziecie u nas blok RPG, LARP, konkurs AlterEgo Twierdza: cosplay i projekty strojów - tym razem z nagrodą publiczności; blok literacki: spotkania z autorami, spotkania ze sławami fantastyki, blok popkulturowy: spotkania, panele dyskusyjne i pokazy z udziałem reżyserów i aktorów; blok artystyczny: sesje zdjęciowe i wystawy; potężny Games Room (planszówki, karcianki); gry terenowe, prelekcje; blok warsztatowy; projekcje filmów niezależnego kina związanego z fantastyką; strefę fantastycznych wystawców z ich niepowtarzalnym asortymentem.

Na Twierdzy znajdziecie także Fantasmagorium: przestrzeń, gdzie fantastykę poczujecie wszystkimi zmysłami, a w niej wioskę wiedźmińską, wioskę tolkienowską, postnuklearną Zonę ze stalkerami oraz tor taktyczny Nocarzy i Renegatów. Najmłodsi w Szkrabstrefie będą się doskonale bawić pod opieką naszych animatorów i w trakcie przygotowanych dla nich konkursów.

Dla wszystkich posiadaczy karnetów przygotowaliśmy bezpłatny sleeproom. Twierdza gości u siebie wszystkie nurty fantastyki i wszystkie możliwe uniwersa - ogranicza nas tylko wyobraźnia!

7-9 września 2018, Giżycko - Twierdza Boyen.

Festiwal Fantastyki Twierdza - strona imprezy.
Twierdza na Facebooku - strona społecznościowa.
Podgląd newsa | Skomentuj newsa

03 sierpnia 2018
Harmonogram Zakonek 2018 - 8:45 - Squonk
Ilustracja do newsa 'Harmonogram Zakonek 2018'
Informacja prasowa od organizatorów konwentu Zakonki 2018.

Ochrona Baru La Kurwa kończy śledztwo sukcesem: Zakonki 2018 MAJĄ HARMONOGRAM!

Organizatorzy przedstawiają atrakcje, które czekają na uczestników podczas XI edycji Zakonek! Już 17 sierpnia 2018 jedyne w tym roku URODZINY INKWIZYTORA MARIUSZA W BARZE LA KURWA!

Więcej informacji znajdziecie na stronie imprezy.

Ilustracja do nowiny 'Harmonogram Zakonek 2018'

kolor żółty - mini-larpy
kolor zielony - atrakcje ogólne, konkursy czy imprezy

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

01 lipca 2018
Harlan Ellison (1934 - 2018) - 23:34 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Harlan Ellison (1934 - 2018)'
Podczas dyskusji na temat współczesnego świata, oraz tego co się w nim obecnie dzieje, często pada określenie tkwienia w bańce. Czy to medialnej, czy to własnego środowiska, zapatrywań, światopoglądu, itp. Jest ono używane pejoratywnie, a każdy w którego stronę ono poleci, chcąc być nadal poważany w towarzystwie zaraz powinien się ukorzyć, składając szczerą samokrytykę.

Otóż ja nie mam najmniejszego zamiaru przed nikim się ukorzyć, i mogę z tego miejsca powiedzieć że nie znam w ogóle twórczości Harlana Ellisona. A konkretniej znam to, co znajduje się w naszych zasobach. Czyli opowiadanie Harlan Ellison - Nie mam ust, a muszę krzyczeć oraz film Chłopiec i jego pies oparty na jego tekście. Tylko tyle, aż tyle, cokolwiek nie napiszę, to nie zmieni to stanu rzeczy że tkwię w takiej właśnie bańce, którą wyznaczają Fallouty oraz Uniwersum Metro 2033, bo to co poza nią średnio mnie już interesuje.

A mimo to nadal pamiętam niesamowity klimat pomysłów Ellisona, na których opierają te dwie pozycje. Sztuczna inteligencja torturująca ostatnich, żyjących na Ziemi po katastroficznej wojnie ludzi oraz chłopak podróżujący po post-nuklearnych pustkowiach z rozumnym psem, "załatwiającym" mu panienki na noc. Trzeba przyznać, że to trochę ciut inny level niż "stalkerzy z metra z OP-1 z kałachem w łapie".

No cóż, dorobek Ellisona odcisnął się przede wszystkim na amerykańskiej popkulturze, która nie przebiła się szerzej do światowego obiegu (tak jak choćby Philip K. Dick, dzięki hollywoodzkim ekranizacjom filmowy), bo i nie miała pewnie takiej potrzeby. Teraz jest on już spuścizną po tym autorze, z która każdy ma okazję się zapoznać. Być może i mnie się to uda, poszerzając swoją dość wygodną bańkę.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

20 czerwca 2018
Voytek Pavlik - Post Apocalyptic Soundtracks za darmo dla czytelników Schronu - 9:12 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Voytek Pavlik - Post Apocalyptic Soundtracks za darmo dla czytelników Schronu'
Voytek Pavlik, o którym dla przypomnienia wspominaliśmy w roku 2009 i pisaliśmy o jego albumie First Records. Na łamach Schronu przeprowadzany był z nim także wywiad. Jak widać, ma wyjątkową więź nie tylko z fanami postapokalipsy, ale też stricte z Trzynastym Schronem. Jego album, nad którym pracował przez jakąś dekadę, w końcu ujrzał światło dzienne, a do tego tak jak dziewięć lat temu, zgodził się udostępnić go dla czytelników Trzynastego Schronu.

Voytek Pavlik - Post Apocalyptic Soundtracks - download

Po raz kolejny mamy do czynienia z muzyką instrumentalną, ilustracyjną, dającą poczucie, że to prawdziwa ścieżka dźwiękowa do filmu. Tak naprawdę tylko na to czekają. W rozszerzeniu nowiny można też sprawdzić, jak brzmi nowy album muzyka poprzez serwis YouTube.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

11 czerwca 2018
Na rollercoasterze emocji, czyli pokaz Fallout 76 na konferencji E3 - 23:49 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Na rollercoasterze emocji, czyli pokaz Fallout 76 na konferencji E3'
Początkowe informacje dotyczące nowego Fallout nie napawały mnie zbytnim optymizmem. Kiedy słyszę "Spin-Off Multiplayer", to moim pierwszym odruchem jest zwrot w tył i ucieczka do najbliższego azylu Single-Player. Powodem może być to, że zawsze i w każdej grze (nawet MMO), wybierałem drogę odludka i mizantropa, który do innych graczy ma stosunek wahający się od chłodnego (jak w Dark Souls), aż po otwarcie wrogi (jak w World of Warcraft). Inna kwestia polega na tym, że Spin-Off zaprojektowany z myślą o rozgrywce dla wielu graczy zawsze pachnie ściemą produkowaną tylko z powinności. Dobrym przykładem może być tu The Elder Scrolls Online, który w okolicach premiery był jednym z gorszych MMORPG w jakie grałem w swojej karierze, i dopiero niedawno udało mu się odbić od dna.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Akredytacje na Zakonki 2018 - 22:27 - Squonk
Ilustracja do newsa 'Akredytacje na Zakonki 2018'
Informacja prasowa od organizatorów konwentu Zakonki 2018.

Sezon na Zakonki czas rozpocząć. Akredytacja już otwarta - do 10 lipca kosztuje ona tylko 40 złotych. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie imprezy.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

04 czerwca 2018
Muzyka Voytka Pavlika w 'Tales of a Junktown Ranger' - 21:06 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Muzyka Voytka Pavlika w 'Tales of a Junktown Ranger''
Na YouTube jest dostępny nowy fanowski film w falloutowych klimatach pod tytułem Tales of a Junktown Ranger. Nie ma tak wysokiego budżetu jak, powiedzmy Nuka Break i używa muzyki oraz dźwięków z Fallout: New Vegas, ale na napisach końcowych znalazł się polski akcent.

Dzięki dobrodziejstwu muzyki na licencji Creative Commons można tam muzykę człowieka o personaliach Voytek Pavlik. Jeśli coś Wam się kojarzy, to prawidłowo, ponieważ już w 2009 pisaliśmy o jego albumie First Records. Na łamach Schronu przeprowadzany był z nim także wywiad.

W rozszerzeniu nowiny można obejrzeć wspomnianą produkcję.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

01 czerwca 2018
Han Solo: Gwiezdne wojny - historie - recenzja - 0:27 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Han Solo: Gwiezdne wojny - historie - recenzja'
Mimo, że miałem sporą ochotę dołączyć się do strajku fanów i nie iść na Hana Solo do kina - to ze Star Wars łączy mnie widocznie jakiś syndrom sztokholmski, bo nie potrafię mu się oprzeć. Postać Hana Solo była tą, z którą identyfikowałem się zawsze najmocniej - Jedi czy Sith dla mnie stanowią tą samą monetę pełną aroganckich megalomanów, czego najlepiej dowodzą prequele. Nigdy nie czułem też wybitnej solidarności z Rebelią czy Imperium. Rogue One zresztą pokazał że obie strony bywały tak samo złe. A że kocham wolność, kocham kosmiczny western i nade wszystko kocham pilotować statki kosmiczne - to Solo był dla mnie czymś, co po prostu musiałem zobaczyć. Czy wyszedłem z kina rozczarowany? Zapraszam do recenzji.

Spin-off o postaci Hana Solo jest filmem, o który nie prosił prawdopodobnie nikt. I nie chodzi tu tylko o fakt, że wyłącznie Harrison Ford może powołać legendarnego szmuglera do życia. Ze wszystkich potencjalnych historii i pomysłów otrzymujemy film o postaci, która raczej swojego "Origin Story" nie powinna była dostać. Han Solo powinien mieć wokół siebie aurę legendy i tajemniczości, a filmy o jego genezie będą tylko ją umniejszać, dokładając dziesiątki problemów, zbędnych pytań i równie zbędnych odpowiedzi. Wchodząc na salę kinową ustawiłem swoje oczekiwania na optymistyczne, jednak przy tym raczej niskie. I dostałem starwarsowy odpowiednik Ant-Mana. Film, którego nie oczekiwałem i po którym wiele się nie spodziewałem - ale który w praniu wyszedł całkiem przyjemnie.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Festiwal Cytadela' 2018 + Festiwalu Fantastyki Twierdza' 2018 - informacje - 0:11 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Festiwal Cytadela' 2018 + Festiwalu Fantastyki Twierdza' 2018 - informacje '
Informacja prasowa od organizatorów Festiwalu Fantastyki Cytadela oraz Festiwalu Fantastyki Twierdza.

Festiwal Cytadela
Festiwal Cytadela odbędzie się po raz drugi na terenie zabytkowej Twierdzy Modlin. Wszystkie atrakcje będą się odbywały na dziedzińcu fortyfikacji oraz w części najdłuższego budynku Europy. Znajdziecie u nas bloki: literacki, filmowy, serialowy, popularno – naukowy, komiksowy, warsztatowy i pokazowy. Będzie również blok Mangi i Anime. Nie zabraknie u nas znakomitych sesji RPG i LARPów. Miłośnicy planszówek, karcianek i systemów bitewnych odnajdą się w Games Roomie. Będzie także blok gier elektronicznych. Artyści zaprezentują swoje prace związane z fantastyką. Projektanci mody alternatywnej pokażą swoje kreacje. Wystawcy zjadą się z całego kraju. A już dziś zacznijcie się szykować na konkurs AlterEgo Cytadela – cosplay i projekt własny – w zupełnie nowej formule!

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Deadpool 2 - recenzja - 0:10 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Avengers: Wojna bez granic - recenzja'
Ilość dramy za kulisami mogła sugerować, że Deadpool 2 okaże się wysokobudżetową katastrofą. Zmiany na stołku reżyserskim, kiepskie wyniki u widowni testowej, konflikty na scenie i poza nią zwiastowały wielką porażkę, albo w najlepszym razie przeciętny, korporacyjny sequel. Osobiście jednak nie patrzyłem na te problemy z podobnym przerażeniem co w przypadku wojny fanów z autorami, która toczy Star Wars. Jedno, że Deadpool nigdy specjalnie mądrą czy wyszukaną postacią nie był. Drugie, że pierwszy film nigdy nie podpalił mojego entuzjazmu do niewyobrażalnego stopnia. Jaki jest efekt końcowy? Dowiecie się w recenzji.

Pierwszy Deadpool był całkiem niezłym widowiskiem. Nie był to najlepszy film superbohaterski dekady, czy nawet roku - ale dawał radę. Wprawdzie fabuła była standardowa, do bólu przewidywalna, ale pokryta warstwą naprawdę dobrego humoru. Po sequelu spodziewałem się, mniej więcej tego samego. No, może z jakimś tam efektem "więcej, mocniej, lepiej". Tym większe moje zdziwienie, kiedy po wizycie w kinie zostało mi uznać Deadpoola 2 za mój ulubiony film superhero wszech czasów. Zostawił aktualną konkurencję w postaci Thora: Ragnarok czy Avengers, oraz klasyki, takie jak jak Mroczny Rycerz - daleko w tyle, w chmurze absurdu.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

31 maja 2018
Festiwal Cytadela 2018 - przedłużona promocja karnetów - 23:09 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Festiwal Cytadela 2018 - przedłużona promocja karnetów'
Informacja prasowa od organizatorów Festiwalu Fantastyki Cytadela.

Do 14 czerwca została przedłużona promocyjna sprzedaż 3-dniowych karnetów na Festiwal Fantastyki Cytadela, w cenie 50 zł.

KARNET obejmuje 3 dni festiwalu, koncerty, punkty programu, nocleg w sleepromie zlokalizowanym najbliżej imprezy lub pole namiotowe. Ilość miejsc noclegowych jest ograniczona i przysługuje w pierwszej kolejności osobom z biletami kupionymi w przedsprzedaży!

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Suren Cormudian - 'Wędrowiec' - recenzja - 20:32 - Squonk
Ilustracja do nowiny ''Suren Cormudian - 'Wędrowiec' - recenzja
Po 8 letniej przygodzie w świecie Uniwersum Metro 2033 nadszedł czas na zmianę. Oczywiście dobrą, którą firmować będzie liczba 2035.

Uniwersum Metro 2035.

A póki co, wróćmy jeszcze do poprzedniego uniwersum, powieści Surena Cormudiana Wędrowiec oraz wątków, które czytelnik mógł już poznać w jego poprzedniej książce Dziedzictwo przodków. Tym razem zjawimy się w Moskwie...

Metro z metra, zgrabnie przycięte z beli gotowego materiału. Kanoniczny świat moskiewskich podziemi, luźne nawiązania do fabuły innych książek tworzących uniwersum oraz – oczywiście – stalker, który w owym świecie mógłby robić niemal za intelektualistę, w roli głównego bohatera.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Szukaj>> | Archiwum >>

X Apoc - Trzynasty Schron [ v 1.0 ] & PHP by Hammer